Co ważniejsze: zebra czy kwiaty?

Na profilu facebookowym naszego Stowarzyszenia umieściliśmy ostatnio dyskusyjne zdjęcia, na których pokazaliśmy, że w centralnej części miasta, w okolicy Pałacu Kultury Zagłębia rosną pięknie utrzymane kwiaty i wypielęgnowane drzewa, a tuż obok nich znajdują się dwa przejścia dla pieszych, których prawie nie widać. Farba zeszła już dawno i nie wyglądało na to, aby ktokolwiek planował je odnowić.

Uderzył nas ten kontrast mocno. Kwiaty wyglądają pięknie i z pewnością ciężko się bez nich obejść. Zadaliśmy sobie (i innym facebookowiczom) pytanie, co należy wybrać w tej sytuacji. Z jednej strony ciągle słyszymy, że budżet Dąbrowy Górniczej nie jest z gumy. Z drugiej strony obserwujemy pięknie kwitnące kwiaty na tle marnych resztek po przejściu dla pieszych.

Najpierw winda, potem pasy

W dodatku w okolicy, gdzie znajduje się przychodnia, ośrodek terapii i rehabilitacji, NFZ i apteka. Łatwo się domyślić, że ludzie, którzy korzystają z usług znajdujących się przy ulicy Skibińskiego najczęściej potrzebują komfortowego i bezpiecznego przejścia.

Zresztą głośnym echem odbiła się sprawa ciągle zepsutej windy, która powinna prowadzić do budynku, ale ciągle stała zepsuta: http://twojezaglebie.pl/wnosza-niepelnosprawne-dzieci/

Udało się ją w końcu zdemontować i niedawno pojawiła się nowa, ale warto pamiętać, że gdyby nie interwencja radnej Katarzyny Zagajskiej, nowej windy by nie było. Urzędnicy wychodzili z założenia, że wszystko jest w porządku, a w budżecie miasta brak jest odpowiednich środków (przypominamy, że tuż obok po sąsiedzku Plac Wolności na brak środków na zieleń nikt nie narzeka).

http://www.katarzynazagajska.pl/na-winde-wstydu-wciaz-brakuje-srodkow-dodano-26-10-2017/

Ostatecznie windę zakupiono i okazała się wcale nie taka kosztowna, jak zakładano.

Wracając jednak do naszego wpisu na Facebooku. Jak ustosunkowali się do niego mieszkańcy Dąbrowy Górniczej? Jedni dziwili się, dlaczego prosimy ich o wybranie: kwiaty czy bezpieczne przejście, a inni bez zastanowienia mówili, że najważniejsze są wyraźnie odmalowane pasy.

Wśród komentarzy znalazły się też dwie dobre wiadomości. Jedną z nich była interpelacja w sprawie odmalowania przejść w tym rejonie dla bezpieczeństwa mieszkańców, o co wnioskowała radna Katarzyna Zagajska, prezes stowarzyszenia Razem dla DG.

ZOBACZ: http://www.katarzynazagajska.pl/interpelacje/?album=2&gallery=403

Dosłownie kilkadziesiąt godzin później pojawił się również komentarz, że pasy są przewidziane do malowania. Faktycznie – na początku tygodnia sprawa była już załatwiona, ale…tylko połowicznie. Pasy od strony bloku przy ulicy Górników Redenu wciąż straszą. Nie wiadomo, czy zabrakło czasu, pieniędzy czy energii na ich namalowanie?

Pamiętajmy też, że nie jest to jedyne miejsce w Dąbrowie Górniczej, gdzie symboliczne pytanie: „Co ważniejsze; zebra czy kwiaty” powinno padać częściej.

Wróć