Koronawirus - apelujemy o rozsądek

Tematem numer jeden na całym świecie są obecnie coraz częstsze przypadki występowania koronawirusa. Dotarł on już także do Polski. W tej sytuacji należy zachować ostrożność, a przede wszystkim rozsądek.

Nie wolno nam wpadać w panikę, ulegać nastrojom, kreowanym obecnie przez niektóre media. Jeśli szukamy informacji o koronawirusie, ale jeśli dzielimy się nimi, sprawdźmy najpierw, czy pochodzą z wiarygodnych źródeł. Instrukcje jak postępować, jakie środki ostrożności stosować, najlepiej znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Tu link do zbiorczych informacji o koronawirusie

Tu prosta instrukcja obrazkowa, jak skutecznie być ręce, która przyda się w każdym domu. Warto także zwracać w tym okresie dodatkowo uwagę dzieciom na kwestię czystości.

Pamiętajmy, że zakażenie wirusem objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych.

UWAGA! Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie, której szczyt zachorowań właśnie trwa.

Pamiętajcie, nie dajmy się medialnemu szaleństwu, ale zachowujmy rozsądek i środki ostrożności.

Życzymy wszystkim dużo zdrowia!

Wróć