Zmieniaj z nami Dąbrowę Górniczą. Wrzuć pomysł do skrzynki

Działania Stowarzyszenia Razem dla DG wyznacza jedna, podstawowa zasada: działamy dla mieszkańców i z mieszkańcami. To było dla nas naturalne, że chcąc pracować nad programem Stowarzyszenia, zwróciliśmy się właśnie do dąbrowian o opinie i inspiracje.

Przez kilka tygodni w siedzibie naszego stowarzyszenia w Dąbrowie Górniczej trwały spotkania i wywiady z mieszkańcami, ekspertami z różnych dziedzin. Zapraszaliśmy przyjaciół i nieznajomych. Pracowników gastronomii, przedsiębiorców, nauczycieli, inżynierów, prawników i uniwersyteckich profesorów i in. Były w tym gronie osoby doświadczone w społecznej działalności, jak i takie, które nigdy wcześniej nie działały na rzecz innych.

Razem dla DG ma strategię działania opartą o silne filary

Takie spektrum do dyskusji było dla nas idealne. Powstał w ten sposób ogólny zarys naszej działalności, który postanowiliśmy zaprezentować w symbolicznym kształcie domu, wyrastającego na solidnych fundamentach i wspartego na silnych filarach.

Dla osób, którym ten „domek” coś przypomina informacja: tak inspirację zaczerpnęliśmy z metodyki i pryncypiów zwinnego zarządzania projektami. Dlaczego? Bo energia i skuteczność działania jest nam szczególnie bliska.

Choć wypracowaliśmy zarys naszej strategii (na prezentację przyjdzie już czas niedługo) oparty szczegółowo, o każdy z filarów naszego „domku” tak naprawdę mamy świadomość, że praca nad programem jeszcze się nie skończyła. Postanowiliśmy, że w zasadniczej część zwrócimy się do mieszkańców.

Podczas jednego ze spotkań trwała dyskusja, jak najskuteczniej i najszerzej to zrobić. Stowarzyszenie Razem dla DG działa aktywnie w internecie, można do nas bezpośrednio zadzwonić, napisać maila, a przede wszystkim spotkać w Dąbrowie Górniczej.

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej chcą skrzynek kontaktowych

Chcieliśmy jednak wyjść do mieszkańców jeszcze bardziej, bez ograniczeń czasowych, wiekowych, cyfrowych i możliwie jak najbliżej. Myśleliśmy początkowo o mobilnych punktach, które docierałby do mieszkańców według harmonogramu.

W trakcie dyskusji, która właściwie przerodziła się w burzę mózgów, w końcu padł pomysł, który od razu spodobał się wszystkim.

- Wróćmy do klasycznych rozwiązań i zachęćmy mieszkańców, aby swoje problemy i pytania po prostu wrzucili do skrzynki w formie listu czy notatki – zaproponował Przemysław Miśkiewicz, dąbrowski przedsiębiorca.

Zdaniem pomysłodawcy skrzynki pocztowe to nie tylko sposób na dotarcie do szerszej grupy mieszkańców Dąbrowy Górniczej, ale również element dalszego badania ich potrzeb i szansa na rozwój programu Razem dla DG zgodnie z tym, czego potrzebują mieszkańcy.

Pomysł ewoluował. - Najlepiej byłoby rozmieścić nasze skrzynki w każdej dzielnicy, w ważnych punktach dla mieszkańców. W ten sposób chcemy podkreślić, że wszystkie tereny w mieście traktujemy po równo i wszystkie są tak samo istotne – mówiła Katarzyna Zagajska, prezes Stowarzyszenia Razem dla DG.

Pierwsze skrzynki na pomysły już wiszą

Stworzyliśmy listę punktów, w których mogą zawisnąć nasze skrzynki. Powstał również projekt, którym ozdobiliśmy fronty skrzynek, by od razu rzucały się w oczy i kojarzyły pozytywnie.

Zamówiliśmy ich nieco więcej z myślą o osobach, które znają właściwie miejsce na montaż kolejnych egzemplarzy. Jeśli więc macie propozycje, gdzie mogą pojawić się skrzynki na pomysły i uwagi Stowarzyszenia Razem dla DG – czekamy z niecierpliwością.

Pierwsza skrzynka uroczyście zawisła w Antoniowie przy ulicy Kusocińskigo na ogrodzeniu sklepu Matylda.

- Właścicielka od lat angażuje się w społeczne akcje i wspiera lokalną społeczność. Serdecznie dziękujemy. Skrzynkę wiozłam na rowerze z Ujejsca do Antionowa. Byłam w pobliżu siedziby stowarzyszenia, gdy dostałam informację, że dotarły już na miejsce. W sklepie spotkałam mieszkańca, który od razy zgodził się zamontować naszą skrzynkę i pobiegł do domu po śrubokręt. Dziękuję za dobrą energię i zaangażowanie – podkreśla Katarzyna Zagajska.

 

Potem skrzynki pojawiły się w kolejnych miejscach: w rejonie Starego Gołonoga (ul. Wybickiego 12) w witrynie sklepu Odido oraz w sąsiedztwie świetlicy środowiskowej na Łęce (przy ulicy Przelotowej). Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej akcji właścielom sklepów - mieszkańcóm Dąbrowy Górniczej

Lista lokalizacji naszych skrzynek będzie uzupełniania na bieżąco. Raz w tygodniu członkowie stowarzyszenia będą je otwierać i zbierać informacje od mieszkańców. Planujemy również stworzyć raport z pomysłów i inspiracji przekazanych nam tą drogą.

Wróć